سمبل الهه‌های بالدار، الهه‌های عریان و آجرهای لعابدار كشف شده در نخستین فصل كاوش در محوطه باستانی تپه ربط،  تهیه و در میدان و پارك شهر ربط نصب شدند


شهرداری ربط سردشت با همكاری كارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی تمبر الهه‌های بالدار و سنگ‌فرش‌های منحصر به فرد كشف شده در این محوطه سه هزار ساله را به چاپ رساند. همچنین سمبل الهه‌های بالدار، الهه‌های عریان و آجرهای لعابدار تهیه و در میدان و پارك شهر ربط نصب شدند.
نخستین فصل كاوش‌ در تپه ربط شهر ربط به كشف نشانه‌های دولت آفتاب با واكنش محافل علمی كشورهایی چون تركیه، عراق و آمریكا منجر شد و به دنبال آن سایت نیو آشور آمریكا گزارش كاوش‌های این فصل از كاوش‌ را به نقل از میراث خبر ترجمه و چاپ كرد. كشف الهه‌های بالدار ‌و عریان برای نخستین بار در یك سایت اوراتویی گزارش داده می‌شد.
 
"رضا حیدری"، سرپرست كاوش‌های باستانی تپه ربط شهر ربط به میراث خبر گفت: «پس از اعلام نتایج كاوش‌های نخستین فصل تپه ربط و گفتگو با شهرداری شهر ربط تصمیم گرفته شد  تمبر الهه‌های بالدار و سنگ‌فرش‌های كشف شده چاپ شود.اكنون این اقدام صورت گرفته و تمبر‌ها چاپ شده اند.»
 
نخستین فصل كاوش های باستان شناسی در تپه ربط به كشف سنگ فرش های 3 هزار ساله با ابعاد 180در 180 سانتی متر منجر شد كه تاكنون در هیچ یك از محوطه های اورارتویی دیده نشده است. نمونه این سنگ فرش ها تنها در رم باستان و ایران باستان دیده شده است.
 
سنگ فرش ها با استفاده از سنگ های بیضی شكل رودخانه و به شكلی هنرمندانه     كنار هم چیده شده است. این سنگ فرش ها در هنر روم باستان و ایران باستان دیده شده و چگونگی آشنایی اهالی این سرزمین با این هنر از سوالاتی است كه برای پاسخ به آن و شناخت پیچیدگی های هنر این محوطه یك زمان ده ساله برای به كاوش و بررسی نیاز است.
 
 این سنگ فرش ها با استفاده از آجرهای پخته كادر بندی شده اند.
 
به گفته سرپرست كاوش‌های باستانی تپه ربط شهر ربط همچنین سمبل بسیاری از اشیا و مواد فرهنگی مثل آجر‌های لعابدار، ظروف سفالی و حتی سنگ‌فرش‌هایی بوده كه در حفاری‌های سال گذشته بیرون آمد. اكنون این آثار  توسط هنرمندان شهر طراحی و در سطح شهر نصب و كف بعضی پارك‌های شهر به روش سه هزار سال پیش سنگ‌فرش شده است.
 
 
حیدری همچنین از راه‌ اندازی سایت اختصاصی كاوش‌های باستان‌شناسی تپه ربط خبر داد و به میراث خبر گفت: «قصد داریم این سایت را برای تمامی علاقه‌مندان به محوطه‌های باستانی در سراسر دنیا تهیه كنیم.»
 
تپه ربط كه سطحی ترین فرهنگ آن به هزاره نخست پیش از میلاد باز می گردد، یكی از بزرگترین محوطه های تاریخی شناخته شده در شمال غرب كشور است.
 
 كاوش های باستان شناسان در شمال غرب كشور برای مطابقت این تپه با مركز كشور آردینی(موصاصیر) شهریور 84 به سرپرستی بهمن كارگر آغاز شد.
 
 طبق مستندات موجود بزرگترین معبد خدای حالیدی در دولت آردینی قرار دارد.